Piątek, 16 września 2011 r.  Okazjonalne

XXVI Światowe Dni Młodzieży : Madryt 2011.

Refleksje naszej Parafianki Jagody Rzeczkowskiej z tego niezwykłego spotkania Młodych całego świata z Chrystusem pod przewodnictwem Ojca Św. Benedykta XVI.Serdecznie dziękuję Jagodzie za świadectwo tych dni.

foto_art/[1351]obraz_971_190_126.jpg
"Jesteśmy młodzieżą Papieża!"
Entuzjastyczne powitanie!
 Radość i wzruszenie...

ZBUDOWANI NA CHRYSTUSIE !!!

POCZĄTKI SĄ TRUDNE

Kiedy 9 sierpnia usiedliśmy w autobusie na wyznaczonych miejscach,
w naszych głowach krążyły myśli: „ Po co właściwie tam jedziemy?!” Wielu z nas nie wypoczęło jeszcze po  pieszej pielgrzymce na Jasną Górę, a tu kolejne 3 tygodnie poza domem. Na odpoczynek i spakowanie bagaży były zaledwie 2 dni. Naszą drogę na Światowe Dni Młodzieży rozpoczęła Msza Święta w katedrze gnieźnieńskiej. Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup Wojciech Polak. Oprócz naszej grupy mogileńsko-inowrocławskiej uczestniczyli w niej pielgrzymi z Wągrowca. Razem reprezentowaliśmy diecezję gnieźnieńską na ŚDM w Madrycie.

U ŚWIĘTEGO PROBOSZCZA Z ARS
 

Pierwszą noc spędziliśmy w oddalonej 40 km od Lyonu wiosce Ars. Zasłynęła dzięki świętemu proboszczowi, który żył w latach 1786 – 1859.
To przedziwne uczucie, kiedy mieszka się w wybudowanym przez niego domu la Providence.

KTO NIE BYŁ W GRANADZIE TEN…

Prosto z Ars z całą grupą wyjechaliśmy na dni przygotowań do diecezji Granada. Właśnie w tym mieście miał być zapewniony nocleg. Stało się jednak inaczej. Pierwszą noc spędziliśmy na chodniku. Zawirowania organizacyjne sprawiły, że szkoła, w której mieliśmy mieszkać została zamknięta. Rankiem zjawił się ksiądz z pobliskiego miasteczka El Chaparral i załagodził całą  przykrą sytuację. Każdy znalazł rodzinę, która z otwartym sercem przyjęła pielgrzymów na nocleg. Podczas tych dni przygotowań organizatorzy zapewnili wszystkim wiele atrakcji: poznawanie zabytków i kultury tego regionu m.in. słynną Alhambrę, zasmakowanie narodowych potraw i nocne zabawy taneczne.
Punktem kulminacyjnym dni przygotowań w diecezji Granada było wieczorne czuwanie na stadionie Plaza de Toros, na którym obecny był ksiądz biskup miejsca Jorge Solórzano Perez. Podczas tego wieczoru adoracja Chrystusa była dla nas ogromnym wyciszeniem serca i jednocześnie przygotowaniem na właściwe już Światowe Dni Młodzieży w Madrycie. Sprawdziło się hiszpańskie powiedzenie, że kto nie był w Granadzie ten nic nie widział.

VIVA EL PAPA !!! Esta es la joventu del papa !!!

Następnego dnia znaleźliśmy się w miejscowości Brunette oddalonej
30 km od Madrytu. Otwarte serca i gościnność jej mieszkańców bardzo nas zaskoczyła. Było oficjalne powitanie przez burmistrza Brunette wszystkich trzech grup z Polski, które tam mieszkały. Te kilka dni wypełnione były porannymi katechezami w kościele Santa Maria La Antigua w dzielnicy Madrytu - Vicalvaro, prowadzonymi przez poszczególnych biskupów ( m.in. ks. bp. Wojciecha Polaka) a zakończone były Eucharystią. Popołudniami mogliśmy zwiedzać  miasto oraz brać udział w imprezach religijnych odbywających się różnych punktach Madrytu.
Każdy uczestnik madryckiego spotkania długo czekał na ten dzień –
18 sierpnia w którym to Ojciec Święty Benedykt XVI przyleciał aby spotkać się ze zgromadzoną z całego świata młodzieżą.
W tym dniu już od godziny 14 czekaliśmy na Plaza de Mayor, by otrzymać błogosławieństwo Ojca Świętego, który o godzinie 19.30 miał przejeżdżać do Plaza de la Cibeles – miejsca oficjalnego powitania przez Kardynała Antonio Maria Rouco Ravela. Zewsząd dochodziły krzyki radości Viva el Papa! Niech żyje Papież! i Esta es la joventu del papa ! Jesteśmy młodzieżą papieża!
Nie da się wyrazić słowami momentu przejazdu papamobile.
Papież wtedy powiedział:       Drodzy przyjaciele, bądźcie rozważni
i mądrzy, budujcie wasze życie na solidnej podstawie waszego życia, jaką jest Chrystus. Ta mądrość i roztropność pokieruje waszymi krokami, nie będziecie niczego się lękać, a w waszych sercach zapanuje pokój. Będziecie wówczas błogosławieni, szczęśliwi, a wasza radość będzie zarażać innych. Będą się zastanawiać, co jest tajemnicą waszego życia i odkryją, że skałą, która wspiera całą budowę i na której opiera się całe wasze życie jest osoba samego Chrystusa, waszego przyjaciela, brata i Pana, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, nadającego spójność całemu wszechświatu.

DROGA KRZYŻOWA

W piątek, 19 sierpnia odbyła się ulicami Madrytu Droga Krzyżowa. Staliśmy w ogromnym tłumie wiernych, którzy mimo ścisku i niesprzyjających warunków potrafili skupić się na rozważaniach tajemnicy męki Chrystusa. Tej atmosfery modlitewnego skupienia nie mogło nawet zakłócić dwóch protestujących, którzy jak szybko wyciągnęli tęczową flagę tak szybko ją schowali i sami uczestniczyli już bez zakłóceń w dalszej części Drogi Krzyżowej. Krzyż podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej nieśli między innymi młodzi ludzie z Iraku, Sudanu, Japonii, uwolnieni od nałogu narkotyków.
Na zakończenie Drogi Krzyżowej Ojciec Święty powiedział:
Drodzy młodzi, niech miłość Boga do nas powiększy waszą radość
i niech pobudzi was do pozostawania blisko tych, którym się mniej powiodło. Wy, którzy jesteście bardzo wrażliwi na ideę dzielenia życia z innymi, nie przechodźcie obojętnie wobec ludzkiego cierpienia, gdzie Bóg oczekuje od was, abyście ofiarowali to, co najlepsze w was samych: waszą zdolność do kochania i współczucia.

CUATRO VIENTOS – SPOTKANIE Z CHRYSTUSEM

W sobotę 20 sierpnia od wczesnych godzin popołudniowych czekaliśmy na lotnisku Cuatro Vientos na przyjazd Ojca Świętego. Był wówczas ogromny skwar, łagodzony od czasu do czasu przez strażaków polewających nas wodą    z wozów strażackich. Czuwanie rozpoczęło się o godzinie 21. Na niebie coraz więcej pojawiało się czarnych chmur. Kiedy papież rozpoczął swoje przemówienie, nagle przerwał je ogromny deszcz. (Przydały się parasole podarowane przez księdza Wojciecha całej naszej grupie. Utworzyliśmy wówczas z sześciu parasoli „coś” co nazwaliśmy „formowaniem żółwia” i w ten sposób przetrwaliśmy silny wiatr i deszcz.) Benedykt XVI powiedział wtedy:  Kochani przyjaciele! Dziękuję za waszą radość! Dziękuję za tę radość      i wytrzymałość! Nasza siła jest większa od deszczu. Razem z deszczem Pan zsyła błogosławieństwo. Największym wydarzeniem tej nocy było adorowanie Chrystusa ukrytego w pięknej monstrancji z Toledo przez 1,5 miliona młodych ludzi z całego świata. Ta cisza była niezwykła i nie da się jej opisać. W tym momencie doświadczyliśmy słów ks. Huberta:
Nie jedziemy na spotkanie z Ojcem Świętym, ale jedziemy na spotkanie 
z Chrystusem, któremu przewodniczy papież Benedykt XVI.

W KOŚCIELE ZA JEZUSEM

Noc spędzona na lotnisku minęła bardzo szybko. O godzinie 6 rano księża z naszej grupy wraz z innymi kapłanami udali się na wyznaczone miejsce, by koncelebrować Najświętszą Eucharystię. Podczas homilii Ojciec Święty zachęcał nas do umiłowania Kościoła:
"Kościół nie jest zwykłą ludzką instytucją, jak każda inna, ale jest ściśle powiązany z Bogiem. Sam Chrystus mówi o nim jako o „swoim” Kościele. Nie można oddzielać Chrystusa od Kościoła, tak jak nie można oddzielać głowy od ciała (por. 1 Kor 12,12). Kościół nie żyje sam ze siebie, ale Panem. Jest On obecny pośród niego i daje mu życie, pokarm i siły. Dalej mocne były słowa zachęty: Pozwólcie mi jednak również, abym przypomniał, że pójście za Jezusem w wierze oznacza kroczenie
z Nim w komunii Kościoła. Za Jezusem nie można pójść samemu. Kto ulega pokusie, by pójść „na własną rękę” lub żyć wiarą według dominującej w społeczeństwie mentalności indywidualistycznej, temu grozi, że nigdy nie spotka Jezusa Chrystusa, lub że skończy idąc za fałszywym Jego obrazem.
Odpowiedź o cel i sens naszego pielgrzymowania jest oczywista:
Już wiemy, że byliśmy po to aby dać świadectwo wiary i po powrocie z radością umieć ją nieść w nasze codzienne życie.
Następne duchowe przeżycia tej miary, już za 2 lata w brazylijskiej stolicy Rio de Janeiro.

Uczestniczka
 


  Poniedziałek, 17 czerwca 2024 r.

św. Brata Alberta
Kolor liturgiczny: zielony
Dzisiaj msza św. o godz.: 08:30
Imieniny: Laury, Alberta


  Porządek Mszy świętej

Poniedziałek (17-06-2024)

św. Brata Alberta
godz.: 08:30

Wtorek (18-06-2024)

godz.: 17:00

Środa (19-06-2024)

godz.: 17:00

Czwartek (20-06-2024)

godz.: 17:00

Piątek (21-06-2024)

godz.: 17:00

Sobota (22-06-2024)

godz.: 18:00

Niedziela (23-06-2024)

godz.: 08:00, 10:00, 11:15

Poniedziałek (24-06-2024)

godz.: 08:30

  Aktualności

Niedziela, 16 czerwca 2024 r.
XI Niedziela Zwykła: 16.06.2024

Czwartek, 15 lutego 2024 r.
ZAPYTANIE OFERTOWE na przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich
AKTUALIZACJA

Piątek, 10 listopada 2023 r.
Nowe organy w naszym kościele