Historia kościoła
Parafia prawdopodobnie powstała w 1247r., kiedy to za sprawą kanoników regularnych Trzemeszna nastąpiła lokacja wsi na prawie średzkim. W 1358r. proboszczem w Wylatowie był Mikołaj. Przy kościele istniała szkoła i szpital. Pierwotnie kościół był pod wezwaniem św. Piotra. Pierwsza świątynia została konsekrowana przez bpa Falęckiego w 1564 r.
Obecny kościół drewniany został wzniesiony za sprawą opata trzemeszeńskiego Michała Kosmowskiego w 1761r., konsekrowany w 1793r. Kościół jest w stylu barokowym o układzie bazylikowym, trójnawowy. Ołtarz główny przedstawia Grupę Ukrzyżowania z Matką Boską Bolesną i św. Janem Ewangelistą w niszy o ramie prostokątnej, zamkniętej łukiem nadwieszonym, na tle bordowej draperii.
Na pierwszym filarze od prezbiterium po stronie północnej mieni się i złoci ambona przyfilarowa. Na zewnątrz jest ona malowana na biało z elementami szarego błękitu i złoceniami. Czasza podwieszona, typu kielichowego ze znacznym wybrzuszeniem w partii dolnej zdobiona trzema wydłużonymi płycinami wypełnionymi pojedynczymi rocaillami z ulistnioną gałązką. Górna krawędź czaszy, dolna baldachimu i listwa balustrady schodowej zwieńczona jest profilowanym gzymsem.
Po stronie południowej znajduje się chrzcielnica w stylu rokoko, bogato zdobiona motywami rocaillowymi, w kolorze białym, z elementami szarego błękitu i złoceniami (ornament).
Przy wejściu do kościoła boczną kruchtą, znajduje się kropielnica z XV w., granitowa wyciosana z jednego bloku kamiennego, masywna, na rzucie nieregularnego czworoboku. Krawędzie obłe, nierówne, środek wydrążony w formie głębokiej niecki na wodę.
Na terenie przykościelnego cmentarza znajduje się kamienna figura Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej. Na zdobionej płycinie znajduje się inskrypcja: "Wystawił Proboszcz Tutejszy Xiądz Ludwik Zajęcki 1879 Prosi o Zdrowaś Marya".
Proboszczowie po 1910 roku
- ks.Władysław Jagodziński 1910-1961r.
- ks.Edmund Ruta 1962-1982r.
- ks.Józef Frąckowiak 1982-1991r.
- ks.Edmund Napierała 1991-24.06.2009r.
- ks. Tadeusz Bachorz 25.06 - 18.09.2009 r.
- ks. Krzysztof Tarbicki 19.09.2009 r.