Na XXIX Niedzielę Zwykłą: 18.10.2020r.
Dyspensa Ks.Prymasa:
D E K R E T
W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz nowymi wytycznymi państwowymi, z dniem 17 października br., udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
W tym trudnym czasie proszę wiernych o modlitwę za osoby dotknięte wirusem oraz za wszystkich, którzy pomagają chorym: lekarzy, personel medyczny i służby sanitarne. Jednocześnie apeluję o niesienie pomocy sąsiedzkiej oraz o otwartość i życzliwość wobec potrzebujących.
+ Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski
Rozporządzenie szczegółowe abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski,dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej
w archidiecezji gnieźnieńskiej w czasie stanu epidemii.
Mając na uwadze nowe decyzje Rządu RP, które wchodzą w życie z dniem 17 października 2020 roku, przekazuję Rozporządzenie dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej w czasie stanu epidemii.
1. Zgodnie z nowym zarządzeniem władz państwowych obowiązują limity dotyczące liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii - w strefie żółtej to jedna osoba na cztery metry kwadratowe, a w strefie czerwonej - jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.
W związku z powyższym należy w widocznym miejscu przed wejściem do kościoła umieścić informację dotyczącą liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii.
2. Wierni winni w kościele mieć zasłonięte usta i nos, jak również służący podczas liturgii, lecz nie w czasie wykonywania przez nich czytań i śpiewów. Kapłani winni zwrócić uwagę na staranne dezynfekowanie swoich rąk.
3. Komunii Świętej należy udzielać wiernym pod postacią chleba na rękę lub do ust, zgodnie z tym, jak o to proszą. O porządku udzielania Komunii Świętej należy wcześniej poinformować wiernych. Szafarz najpierw udziela Komunii proszącym na rękę, później proszącym do ust. Jeśli Komunii udziela dwóch lub więcej szafarzy, należy wyraźnie wskazać, którzy z nich będą udzielać Komunii na rękę, a którzy do ust.
4. Sakrament pokuty i pojednania należy sprawować z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Szafarze tego sakramentu sprawują go mając założoną maseczkę.
5. W przypadku pogrzebu należy informować żałobników o istniejących ograniczeniach odnośnie do liczby uczestników liturgii w kościołach oraz o ograniczeniach dotyczących możliwości organizowania spotkań po pogrzebie: w strefie żółtej do 20 osób, w strefie czerwonej ? zakaz.
6. Na prośbę osoby chorej, starszej lub jej opiekuna można udzielać sakramentów świętych w domach tychże osób z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa.
7. Przypominam, że Stolica Apostolska wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną koronawirusem, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela daru specjalnych odpustów (Dekret Penitencjarii Apostolskiej odnośnie przyznania specjalnych odpustów dla wiernych w obecnej sytuacji pandemii, z dnia 20 marca 2020 roku).
8. W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych oraz Dniem Wszystkich Wiernych Zmarłych - Zadusznym, zachęcam wiernych, aby nawiedzenie grobów swoich bliskich rozłożyli na czas pierwszych ośmiu dni listopada, w których możliwe jest także zyskiwanie odpustów w intencji zmarłych.
Proszę również, aby dnia 1 listopada Msze Święte sprawowane były tylko w kościołach a nie na cmentarzach. Można natomiast organizować na cmentarzach tradycyjne modlitwy za zmarłych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (procesyjnie przechodzi przez cmentarz tylko kapłan z asystą, wierni natomiast modlą się pozostając przy grobach).
9. Zachęcam raz jeszcze do śpiewu Suplikacji po zakończeniu Mszy Świętej w intencji ustania epidemii.
Bardzo serdecznie dziękuję Wam, drodzy Kapłani i Osoby życia konsekrowanego, za Waszą ofiarną służbę. Dziękuję również wiernym za zrozumienie i stosowanie się do niniejszych rozporządzeń. Wszystkich Was proszę o modlitwę w intencji chorych i niosących im pomoc oraz o modlitwę o ustanie epidemii.
+ Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski
1. Obecnie ,wg obowiązujących przepisów w naszym kościele jednocześnie mogą przebywać 44 osoby . Pierwszeństwo udziału przysługuje, zgodnie ze wskazaniem Ks. Prymasa, tym ,którzy zamówili intencję mszalną(do 5 takich osób).
Osoby te proszone są o przybycie przynajmniej 15 minut przed Eucharystią.
2. Aby umożliwić większej liczbie Wiernych udział w Eucharystii. odprawiane będą dodatkowe Msze Św.
Porządek liturgiczny: w sobotę o godz. 17.00 i 18.00(są to już Msze niedzielne)
oraz w niedzielę o godz. 07.00, 08.00,10.00,11.15.
3. Pamiętajmy o obowiązku zasłaniania w kościele ust i nosa.
4. Październik miesiącem różańca. Zapraszam na nabożeństwo różańcowe w łączności z pierwszą Mszą danego dnia oraz zachęcam do odmawiania choćby dziesiątki różańca w rodzinach.
5. W zakrystii można składać wymienianki całoroczne i jednorazowe oraz rezerwować intencje mszalne.
6. Przypominam o konieczności ponowienia pokładnego po upływie 20 lat od pochówku (na kolejne 20 lat) grobów osób pochowanych przed rokiem 2001.Wykaz grobów bez ponowienia w gablocie ogłoszeniowej. Zainteresowanych proszę o kontakt.
7. Za tydzień przy wyjściu będzie można złożyć tradycyjną ofiarę na kwiaty i znicze dla kapłanów, pochowanych na naszym cmentarzu.
8. Prośba p. Burmistrza:
Szanowni Rolnicy!
W dniach od 1 września do 30 listopada 2020 r. na terenie całej Polski odbywa się Powszechny Spis Rolny 2020 według stanu na 1 czerwca 2020 r. Udział w spisie jest obowiązkowy.
Każdy rolnik może udzielić informacji o gospodarstwie rolnym poprzez samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która jest dostępna na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego lub telefonicznie - dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99.
Z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spiszą się samodzielnie skontaktują się rachmistrzowie spisowi telefoniczni w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie telefonicznym.
Dlatego też, jako Gminny Komisarz Spisowy szczególnie gorąco zachęcam do udziału w spisie i samodzielnego spisania się przez Internet. Tylko Państwa pomoc przy realizacji spisu, przekazanie wyczerpujących i rzetelnych informacji pozwoli na uzyskanie pełnej wiedzy o rolnictwie polskim/gminnym i wykorzystanie jego wyników do planowania polityki rolnej naszego państwa.
Gminny Komisarz Spisowy Leszek Duszyński
9. Drogim Parafianom i miłym Gościom życzę dobrej niedzieli i obfitości darów Bożych w tygodniu:
Szczęść Boże!