Niedziela, 27 lutego 2022 r.  Okazjonalne

Komunikat Prymasa Polski do Wiernych Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Drodzy Siostry i Bracia

Od kilku dni żyjemy w cieniu wojny. Z niepokojem i niedowierzaniem śledzimy wydarzenia za naszą wschodnią granicą, gdzie trwają walki i spadają bomby, gdzie giną niewinni ludzie. Zapewne nikt z nas nie przypuszczał, że podobne tragedie są możliwie w XXI wieku, po tym, czego doświadczyła ludzkość, a zwłaszcza Europa, w czasie II wojny światowej. I choć z lękiem myślimy, że to, czego jesteśmy świadkami, może przerodzić się w kolejną wojnę o zasięgu europejskim, a nawet światowym, choć czujemy się wobec tego zagrożenia bezradni, nie upadajmy na duchu i nie bądźmy obojętni. Od kilku dni trwamy na modlitwie za Siostry i Braci Ukraińców. Myślą, słowem, solidarnością, wieloma drobnymi gestami jesteśmy z tymi, którzy z odwagą i determinacją bronią suwerenności i niepodległości swojego kraju. Otwieramy nasze serca i nasze domy dla tych, którzy uciekając przed wojną, szukają u nas bezpieczeństwa i schronienia i to schronienie znajdują. Już dziś dziękuję za każdy gest solidarności i pomocy ? za modlitwy, zbiórki rzeczowe, gotowość przyjęcia potrzebujących. Proszę, nie ustawajmy w tej pomocy. Jeśli coś możemy zrobić wobec potęgi zła, to właśnie ofiarować modlitwę i dobro.

Jeszcze raz zwracam się do wszystkich Diecezjan z gorącym apelem o podjęcie modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie, a także o niesienie konkretnej pomocy uchodźcom przybywającym do naszego kraju. Proszę, aby w każdej parafii odprawiano dodatkowe Msze święte o pokój oraz odmawiano suplikacje. Na czas Wielkiego Postu udzielam wszystkim kapłanom pozwolenia, aby w dni powszednie Wielkiego Postu mogli sprawować Mszę świętą z formularza o pokój. Proszę Was, Siostry i Bracia, abyśmy gromadzili się w kościołach na odmawianie Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia, upraszając powstrzymanie działań wojennych. Proszę również o modlitwę w rodzinach i o wystawianie zapalonych świec w oknach w godzinie Apelu Jasnogórskiego.

Kto może i jest gotowy pomóc niech włączy się w wolontariat. Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej www.caritas.gniezno.pl uruchomiła specjalny formularz, gdzie można zgłosić gotowość pomocy -noclegu, transportu, pomocy rzeczowej, ale także pomocy psychologicznej i prawnej. Pomoc materialna poszkodowanym będzie przekazywana przez Caritas i inne organizacje.

Modlę się za wszystkich, którzy podejmą ten apel i za wszystkich ludzi dobrej woli, którzy służą sprawie pokoju.

Wszystkim z serca błogosławię

Ks. Arcybiskup Wojciech Polak
Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski

Wtorek, 25 czerwca 2024 r.

Kolor liturgiczny: zielony
Dzisiaj msze św. o godz.: 17:00, 17:30
Imieniny: Doroty, Łucji

Wtorek (25-06-2024)

Środa (26-06-2024)

Czwartek (27-06-2024)

Piątek (28-06-2024)

Sobota (29-06-2024)

Odpust Parafialny Św. Ap. Piotra i Pawła
godz.: 11:00, 16:30, 18:00

Niedziela (30-06-2024)

godz.: 08:00, 10:00, 11:15

Poniedziałek (1-07-2024)

Wtorek (2-07-2024)

Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.
XII Niedziela Zwykła: 26.06.2024 r.

Czwartek, 15 lutego 2024 r.
ZAPYTANIE OFERTOWE na przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich
AKTUALIZACJA

Piątek, 10 listopada 2023 r.
Nowe organy w naszym kościele