Niedziela, 5 lutego 2012 r.  Ogłoszenia Parafialne

Ogłoszenia parafialne na V Niedzielę Zwykłą

1.  Serdecznie dziękuję za uporządkowanie kościoła po okresie Bożonarodzeniowym: p. Stanisławowi Dzięcielakowi, Danielowi Kopczyńskiemu, Hubertowi Kamyszek, Hubertowi Nowakowskiemu, Sebastianowi Dzięcielakowi i Paulinie Grzegorskiej.

2. W Święto Matki Bożej Gromnicznej na wsparcie klasztoru Sióstr  Karmelitanek w Gnieźnie uzbieraliśmy  153 zł.

3. Msza Św. wraz z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę o godz. 08.00.

4. W przyszłą II niedzielę miesiąca przypada nasza składka inwestycyjno-remontowa, którą chcemy przeznaczyć na ratowanie  XVII wiecznego ołtarza Patronów Parafii.

Jak pamiętamy podczas prac prowadzonych we wnętrzu kościoła w 2011r. przy podnoszeniu ściany -celem wymiany podwaliny , zaistniała konieczność zdemontowania ołtarza.
    Wtedy stan  zachowania jego poszczególnych elementów: architektury, obrazów, detali snycerskich został oceniony przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Delegaturę w Bydgoszczy na bardzo zły.
    Ołtarz pokryty nawarstwieniami farby olejnej (3-4 warstwy) nosi liczne ślady zniszczeń będących efektem degradacji biologicznej spowodowanej żerowaniem drewnojadów i rozwojem w niektórych miejscach grzybów i pleśni, jak również uszkodzeń mechanicznych. Elementy złocone pokryto w celu scalenia powłokami lakierów złoto podobnych. Drewno ołtarza od odwrocia jest zabrudzone i wtórnie wzmocnione licznymi listwami i gwoździami.
    Stan elementów konstrukcyjnych ołtarza nie pozwala na montaż w kościele bez przeprowadzenia gruntownych prac konserwatorskich. Konieczna jest impregnacja mająca na celu wzmocnienie elementów drewnianych, a jednocześnie zlikwidowanie wszelkich zagrożeń makro- i mikrobiologicznych. Niektóre elementy należy też zrekonstruować, gdyż uległy całkowitej degradacji.

W styczniu złożyłem wniosek o dotację do Starostwa, przygotowuję też wnioski w tej sprawie do Gminy Mogilno
     i konserwatora wojewódzkiego w Toruniu. Tym niemniej potrzebny będzie i nasz wkład własny.

5. Parafianom i wszystkim Gościom życzę dobrej niedzieli i wielu łask Bożych w nadchodzącym tygodniu:   Szczęść Boże!

Poniedziałek, 26 września 2022 r.

Kolor liturgiczny: zielony
Imieniny: Justyny, Kosmy, Damiana, Cypriana

Poniedziałek (26-09-2022)

Wtorek (27-09-2022)

Św.Wincentego a Paulo

Środa (28-09-2022)

Św. Wacława

Czwartek (29-09-2022)

Archaniołów:Michała,Gabriela,Rafała

Piątek (30-09-2022)

św. Hieronima

Sobota (1-10-2022)

św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Niedziela (2-10-2022)

Aniołów Stróżów
godz.: 08:00, 10:00, 11:15

Poniedziałek (3-10-2022)

Czwartek, 15 września 2022 r.
Na XXIV Niedzielę Zwykłą: 11.09.2022 r.

Niedziela, 27 lutego 2022 r.
Komunikat Prymasa Polski do Wiernych Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Środa, 25 sierpnia 2021 r.
Audycja w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw
Polskie Radio Pomorza i Kujaw już po raz drugi odwiedziło naszą świątynię i zrealizowało ciekawą audycję wyemitowaną na antenie w ubiegły czwartek.