Niedziela, 27 lutego 2022 r.  Okazjonalne

Komunikat Prymasa Polski do Wiernych Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Drodzy Siostry i Bracia

Od kilku dni żyjemy w cieniu wojny. Z niepokojem i niedowierzaniem śledzimy wydarzenia za naszą wschodnią granicą, gdzie trwają walki i spadają bomby, gdzie giną niewinni ludzie. Zapewne nikt z nas nie przypuszczał, że podobne tragedie są możliwie w XXI wieku, po tym, czego doświadczyła ludzkość, a zwłaszcza Europa, w czasie II wojny światowej. I choć z lękiem myślimy, że to, czego jesteśmy świadkami, może przerodzić się w kolejną wojnę o zasięgu europejskim, a nawet światowym, choć czujemy się wobec tego zagrożenia bezradni, nie upadajmy na duchu i nie bądźmy obojętni. Od kilku dni trwamy na modlitwie za Siostry i Braci Ukraińców. Myślą, słowem, solidarnością, wieloma drobnymi gestami jesteśmy z tymi, którzy z odwagą i determinacją bronią suwerenności i niepodległości swojego kraju. Otwieramy nasze serca i nasze domy dla tych, którzy uciekając przed wojną, szukają u nas bezpieczeństwa i schronienia i to schronienie znajdują. Już dziś dziękuję za każdy gest solidarności i pomocy ? za modlitwy, zbiórki rzeczowe, gotowość przyjęcia potrzebujących. Proszę, nie ustawajmy w tej pomocy. Jeśli coś możemy zrobić wobec potęgi zła, to właśnie ofiarować modlitwę i dobro.

Jeszcze raz zwracam się do wszystkich Diecezjan z gorącym apelem o podjęcie modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie, a także o niesienie konkretnej pomocy uchodźcom przybywającym do naszego kraju. Proszę, aby w każdej parafii odprawiano dodatkowe Msze święte o pokój oraz odmawiano suplikacje. Na czas Wielkiego Postu udzielam wszystkim kapłanom pozwolenia, aby w dni powszednie Wielkiego Postu mogli sprawować Mszę świętą z formularza o pokój. Proszę Was, Siostry i Bracia, abyśmy gromadzili się w kościołach na odmawianie Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia, upraszając powstrzymanie działań wojennych. Proszę również o modlitwę w rodzinach i o wystawianie zapalonych świec w oknach w godzinie Apelu Jasnogórskiego.

Kto może i jest gotowy pomóc niech włączy się w wolontariat. Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej www.caritas.gniezno.pl uruchomiła specjalny formularz, gdzie można zgłosić gotowość pomocy -noclegu, transportu, pomocy rzeczowej, ale także pomocy psychologicznej i prawnej. Pomoc materialna poszkodowanym będzie przekazywana przez Caritas i inne organizacje.

Modlę się za wszystkich, którzy podejmą ten apel i za wszystkich ludzi dobrej woli, którzy służą sprawie pokoju.

Wszystkim z serca błogosławię

Ks. Arcybiskup Wojciech Polak
Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski

Sobota, 01 października 2022 r.

św. Teresy od Dzieciątka Jezus
Kolor liturgiczny: zielony
Imieniny: Danuty, Remigiusza

Sobota (1-10-2022)

św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Niedziela (2-10-2022)

Aniołów Stróżów
godz.: 08:00, 10:00, 11:15

Poniedziałek (3-10-2022)

Wtorek (4-10-2022)

św. Franciszka z Asyżu

Środa (5-10-2022)

św. Siostry Faustyny

Czwartek (6-10-2022)

Piątek (7-10-2022)

NMP Różańcowej

Sobota (8-10-2022)

Środa, 28 września 2022 r.
Na XXVI Niedzielę Zwykłą: 25.09.2022 r.

Niedziela, 27 lutego 2022 r.
Komunikat Prymasa Polski do Wiernych Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Środa, 25 sierpnia 2021 r.
Audycja w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw
Polskie Radio Pomorza i Kujaw już po raz drugi odwiedziło naszą świątynię i zrealizowało ciekawą audycję wyemitowaną na antenie w ubiegły czwartek.